By | 25 Mart 2015

KAMUOYUNA DUYURU

Sayın basın ve yargı mensupları;

Bir sosyal paylaşım sitesinde, “Avukat/Hakim/Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza” adlı, yöneticiliğini Serhat Sinan Kocaoğlu’nun yaptığı grupta, Av. Sedef Ünal’ın kurucu başkanı olduğu Sendika’nın bir etkinlik fotoğrafını paylaşması üzerine alaycı, cinsiyetçi, ayrımcı, aşağılayıcı ifadeler grup yöneticisi tarafından yazıya dökülmüştür. Bunun üzerine gruptan ayrılan Av. Sedef Ünal’ın şahsi fotoğrafları izinsiz olarak alınıp, taciz ve hakaretler eşliğinde defalarca grupta paylaşılmıştır.

Fotoğraflara yapılan yorumlarla haftalarca, Av. Sedef Ünal’ın saç renginden etek boyuna kadar, açıkça yapılan ayrımcı ve tacizkar davranışlarla kadınlığa, hukukçuluğa, insanlık onuruna saldıran bir linç kampanyası sürdürülmüştür.

Sözü edilen paylaşımların içeriği bir sendika eleştirisiyle ya da hukuki bir tartışmayla tamamen alakasız, cinsiyetçi, hayat tarzı sorgulayıcı, aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeler içeren, özel hayatın gizliliğini ihlal ve hakaret eden ifadelerden ibarettir. Olay ulusal basında, “Hukukçudan hukukçuya sosyal taciz” başlığıyla yayımlanmıştır.

Durmaksızın devam eden bu eylemler nedeniyle site yöneticisi hakkında hem aile mahkemesi tarafından koruma tedbir kararı verilmiş, hem de grup ve şahsi sayfalarına sulh ceza hakimliğince erişim engeli kararı verilmiştir.

Henüz grup kapatılmadan, bu kez, sitenin malum yöneticisi, gazete haberlerine de yansıttığı trajikomik şekilde, sayfasının “paralel yapı ile savaştığı için” kapatıldığını iddia etmiş, HSYK seçimlerinde siyasi iktidarla işbirliği yapan Yargıda Birlik Platformunu desteklediklerinden bahisle cezalandırıldıklarını ileri sürerek bir yandan yargıçları etkilemek, diğer yandan kamuoyunda destek bulmak arayışına girmiş ve olaylarla hiçbir ilgisi olmayan üçüncü kişileri sakil saldırılarının kapsamına almıştır.

Burada apaçık bir taciz ve hakaret olayının çarpıtılarak siyasi bir çekişmeymiş gibi sunulması ve komplo teorileri üzerinden yapılanların üstünün örtülmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu grup, hukuki meselelerin tartışıldığı bir platformdan ziyade, gruptaki belirli kişiler tarafından bir kurban belirlenerek onu itibarsızlaştırma, hakkında dedikodu yapma, hakarete varan yazılar yazma ve cinsiyetçi bel altı paylaşımlar yapma şeklinde eylemlerin yer aldığı bir ortamdır. Yaşanan son olayda, edilen hakaretler, yapılan en ağır düzeydeki kişilik hakkı ihlalleri ortadadır.

Bir kez daha belirtmek isteriz ki; adı geçen grubun mezkur yöneticisi ve kendisine benzeyen yandaşlarının bir sendika başkanı hakkında, hiç tanımadıkları ve bunu da açıkladıkları halde, cinsiyetçi, aşağılama ve hakaret içeren paylaşımları, erkek egemen sistemin içselleştirilmiş cinsiyetçiliğinin, güya hak/hukuk tartışmaları yaptığını ifade eden zihinlerde nasıl tezahür ettiğinin en açık örneğidir.

Her gün en az bir kadının öldürüldüğü, binlercesinin şiddete maruz kaldığı ülkemizde, sosyal yaşamda etkinliği ve örgütlenmeyi benimseyen kadınlara, genç insanlara tahammül edilemediğine, hukukçu camiasında dahi kadın-erkek eşitliğinin içselleştirilemediğine ve ilkel linç kültürünün devam ettiğine, saldırganlığın marifet sayıldığına üzüntüyle tanıklık etmekteyiz.

İfade özgürlüğü, hakaret etme özgürlüğü olarak yorumlanamaz. Burada bir kadına yapılan apaçık toplu taciz olayı ile kadın olma ve hayat tarzı üzerinden saldırıların başını çektiği utanç verici bir linç kampanyası söz konusu olup, halen de devam ettirilmektedir. KINIYORUZ.

Her türlü cinsiyetçi, ayrımcı, örgütlenme karşıtı tavra karşı olduğumuzu, benzer saldırılara duyarsız kalanların anılan alçakça saldırıların sorumluluğunu da taşımak zorunda kalacaklarını kamuoyuna saygıyla duyururuz. 24.03.2015

AVUKATLAR SENDİKASI

YARGIÇLAR SENDİKASI

YARSAV

KARTAL HUKUKÇULAR DERNEĞİ

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ

BÜRO-İŞ SENDİKASI

EĞİTİM-İŞ SENDİKASI

BÜRO MEMUR SEN SENDİKASI

İŞÇİ AVUKAT HAKLARI PLATFORMU

HALKÇI HUKUKÇULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir