HINCAL ULUÇ’A AÇIK MEKTUP

By | 4 Aralık 2015

Sabah gazetesinin 3 Aralık 2015 günlü baskısında “O avukatlarını hemen kov, Can!…” şeklinde bir yazı ile hukuk bilgisinin hukuka giriş düzeyinde olduğu, Amerikan dizilerinden öğrendikleriyle master yaptığı anlaşılan gazetecinin, tutuklanan gazetecilerle ilgili olarak açık destek veremeyip destek olurmuş gibi yaptığı, bunu yaparken dikkati asıl sorumlulardan uzaklaştırmaya çalıştığı, bilgi eksikliği ile de avukatlara dilekçeleri nedeniyle suçlamalar yönelttiği, daha da önemlisi avukatları kovulan birer çalışan olarak betimlediği görülmüştür. Öncelikle belirtelim, avukatlar “kovul”mazlar; istifa eder veya azledilirler. Kovulanlar, demokrasinin yasama-yürütme-yargıdan sonra 4. erki olması gereken basının, demokrasi olmayan ülkelerde işten çıkarılan gazetecileridir…

Yazık ki, söz konusu gazeteci/yazar, özgürlükleri konusunda çok endişelendiği arkadaşlarının savcılık ve sorgu hakimliğinde yanlarında bulunmamış, yanlarında olan yüzlerce kişinin aksine onların ve avukatlarının savunmalarını izleyememiştir. Öte yandan, doğal yargıç ilkesine aykırı şekilde, yeni ve özel olarak oluşturulan, “yeni özel yetkili ve görevli” yargılama organları olan “sulh ceza hakimlikleri”nin kimi hukuksuz kararlarının tesadüf olduğunu iddia etmek artık aklımızla alay etmek olduğundan; Can Dündar ile Erdem Gül’ün yaptıkları bir haber nedeniyle, istisnasi tedbir olan ve koşulları bulunmayan tutuklama tedbirine başvurulması üzerine, meslektaşların uzun uzadıya savunma dilekçesi yazmak yerine hukuku hatırlatan kısa bir dilekçe ile tarihe not düşmeleri olağandır. Tabii ki neler söylenip neler yazılacağına karar veren, bu konuda söz hakkı olan yalnızca avukat ile müvekkilidir.

Ülkemizdeki muhalif avukatlığı deneyimi dünya hukukçularını çok çok aştı…Bu dönemlerde savunmanın dilekçeden önce, iktidarın düşmanlaştırdığı, yalnızlaştırdığı müvekkilin yanında olmakla başladığını dünya hukukçuları bizden izliyorlar…Diktatörlerin muhaliflerle beraber avukatları da hedef gözetmesi bu yüzden. Avukatlar savunma yaptıkları için yargılanıyor, tutuklanıyor, öldürülüyorlar. Avukatlar şov yapmaz savunma yaparlar; savunmalarını yaparken de kamuoyunun beğenip beğenmediğini umursamazlar. Dileriz Sayın Uluç böyle bir durumda kalmaz ama, ola ki hakkında bir suçlama olursa, kendisini kendi hukuk bilgisine emanet etmemesini şiddetle tavsiye ediyoruz.

AVUKATLAR SENDİKASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir