TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NİN ALACAKLARI İÇİN BAZI SERBEST AVUKATLARA DOSYA TEVDİ ETMESİ KABUL EDİLEMEZ !

By | 8 Ekim 2015

Meslektaş adayları olan avukat stajyerlerinin ülkemizde çok zor şartlarda stajlarını yaptıkları, yasal olarak ücret almalarına cevaz verilmediği fakat herhangi bir destek ödemesinden de yoksun oldukları, bu sebeple birçoğunun Türkiye Barolar Birliği’nin staj kredisini kullanmak zorunda kaldıkları malumdur.

Esasen konuyla ilgili projelerin geliştirilmesi, pul bedelleri ve diğer gelirleriyle Türkiye Barolar Birliği’nin imkanlarının bu yolda stajyerlerin yaşam standartları için kullanılması gerekmektedir. Bu esas mesele baki olmak üzere, geçtiğimiz günlerde ortaya atılan ve doğruluğunu teyit ettiğimiz bir iddia vahimdir: Türkiye Barolar Birliği, staj kredisini geri ödeyemeyen meslektaşlar ile ilgili başlattığı icra takiplerini, dışarıdan bir avukat ofisine tevdi etmiştir! Yani, bünyesinde onlarca avukat barındıran, dışarıda bağıtlı veya serbest olarak çalışan avukatların çok büyük kısmının kazancından daha yüksek ücretlerle avukat çalıştıran Türkiye Barolar Birliği, staj kredilerinin tahsili için dışarıdan bir avukat ofisiyle anlaşarak dosyaların vekalet görevini bu büro avukatlarına vermiş, böylece binlerce dosyanın oluşacak icra vekalet ücretlerini bu avukatlara sağlamıştır.

Bu durum ne hukukla ne meslek kuralları ve etik değerleriyle bağdaşabilir. Türkiye’deki 88 bin avukatın alın terinden pay alarak oluşan TBB bütçesinden istihdam edilen onlarca avukat varken, bu avukatların işlerinin gereğini yapması yerine, TBB’nin herhangi bir alacağı için dışarıdan bir hukuk bürosu ile anlaşması abesle iştigaldir. Baroların ve Türkiye Barolar Birliği’nin herhangi bir avukata iş sağlayamama yasağı varken bu nasıl yapılabilmiştir? Dosyaların verileceği avukatlık ofisi neye göre belirlenmiştir? Neresinden bakılırsa bakılsın yanlış olan bu uygulamanın derhal durdurularak, TBB bünyesinde istihdam edilen avukatların işlerini yapması sağlanmalı; ayrıca binbir güçlükle ayakta durmaya çalışan genç meslektaşların yıkımına yol açmamak için, bu dosyalardan en azından icra vekalet ücreti alınmamasına karar verilmelidir.

Saygıyla, kamuoyuna ve özellikle Türkiye Barolar Birliği Yönetimi’ne duyurulur.

8.10.2015
AVUKATLAR SENDİKASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir